Follow us
Użytkowników
Nazwa użytkownika

Hasło

Rejestr

Newsletter
Twój e-mail


Obecna pogoda

Ludzie i Kultura - dom Chorwacja, nieruchomości Chorwacja

Adriatica to część basenu Morza Śródziemnego – jego najpiękniejsza zatoka. Po łacinie znaczy to – Media Terra – ziemia w centrum – Morze Śródziemne i ziemie z min sąsiadujące od zawsze były zawsze w centrum znanego kulturowego świata.

Opis


Być w centrum ma swoje wady i zalety. Adriatica była długo pod wpływem różnych narodów, władców, najeźdźców, okupantów… Oprócz wstrząsów, przewrotów i zawieruch wojennych było to też przyczyną wzrostu, bogactwa i różnorodności kulturowej. Pozostałości pałacu Dioklecjana w Splicie świadczą o potędze Rzymu i o doskonałości architektury. Arena w Puli jest dziś lepiej zachowana niż rzymskie Colloseum.
Dzisiejsze życie kulturalne Adriatici z cały swoim bogactwem i różnorodnością jest przesiąknięte wpływami zeszłych wieków. Małe zabytkowe miasteczka działają w warunkach nowoczesności ale zostały jednak wierne starym tradycjom.
 

Opis


Przytoczmy kilka nazwisk artystów: Vlaho Bukovac, Virgille Nevjestic i Mersad Berber – malarze; Ivan Mestrovic – rzeźbiarz; Marulic i Andric – literatura; Jakov Gotovac – muzyka…
 
    Ich genialne dzieła można oglądać w muzeach, galeriach w różnych miastach nad Adriatykiem – takich jak Kotor, Dubrownik, Vid, Mostar, Split, Sibenik, Zadar, Rijeka, Pula…
OPis
Oprócz świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy karnawału – w wielu miastach obchodzone są święta ich patronów np.: „Święty Tripun” w Kotorze, „Święty Vlaho” w Dubrowniku, „Święty Duje” w Splicie i „Święty Donat” w Zadarze.
    
Lokalne uroczystości z tradycyjnymi tańcami i poczęstunkiem, festiwale takie jak np. „Słoneczne Schodki” w Herceg-Novi odbywają się corocznie w każdym prawie nadmorskim mieście.
Opis
Kuchnia śródziemnomorska jest szeroko znana i ceniona przez turystów. Nie można jednak mówić o jednej tradycji kulinarnej lecz o wielu wpływach innych kuchni doprawionych śródziemnomorskim smakiem.

    Brudet, pasticada, paszka jagnięcina, czarny ryż, prszut, liwański ser, dalmatyńskie zupy i ciasteczka, gołąbki w liściach winogron z Hercegowiny, kostradina z Sibenika – to tylko kilka przykładów pysznych dań z naszego regionu.

        Warto wspomnieć też o produkcji wina, które jest tu tradycją, szczególnie zaś dlatego, że Adriatica jest znana z wielu autochtonicznych gatunków winogron.

OPis
Położenie geograficzne Adriaticy i panujące tu warunki klimatyczne sprzyjają uprawianiu różnych dyscyplin sportowych, takich jak żeglarstwo, nurkowanie, tenis, golf, piłka wodna, wędkarstwo sportowe, piłka ręczna i inne.
 
    Popularnymi sportami są też jeździectwo, kolarstwo, sport spadochronowy, paragliding i lotniarstwo.Opis
Osiedlający się w Adriatice niektóre zwyczaje i nawyki wynikające z warunków klimatycznych. Tak więc często czas pracy dzieli przerwa na sjestę, do południa pracuje się 9-14, po południu od 17-20.
 
    Z tego powodu wielu ludzi odwiedza restauracje, co nie jest u nas wielkim luksusem, jest zwyczajem (solidny obiad można zjeść tu już za 4-5 €), i to w dobrej jakości elegancko urządzonej karczmie (konobie) lub zajeździe.
Szybkie wyszukiwanie
Rodzaj nieruchomości
Kraj

Cena
Od Do
Wielkość
Od Do m2

WYSZUKIWANIE SZCZEGÓŁOWE
Najciekawsze oferty
Willa A - Central
Brac Island
280m2
620,000€
Apartament A - Central
TROGIR
70m2
150,000€
Willa A - Central
TROGIR
400m2
2,200,000€
Tereny budowlane A - Central
PAG ISLAND
772m2
89,000€
Dom z kamienia A - Central
KAŠTELA
78m2
49,000€
Apartament A - Central
KAŠTELA
102m2
136,000€
Dom z kamienia A - Central
SOLTA ISLAND
70m2
120,000€
Apartament A - Central
TROGIR
62m2
125,000€
Dom A - Central
KAŠTELA
300m2
330,000€
Dom A - Central
TROGIR
116m2
330,000€
Dom A - Central
ZADAR
140m2
158,000€
Willa A - Central
TROGIR
150m2
350,000€
Willa A - Central
ZADAR
280m2
475,000€